W dniu 7 czerwca na terenie ogrodu Publicznego Przedszkola nr 15 w Ostrowcu odbył się finał całotygodniowych obchodów święta patronki przedszkola Janiny Porazińskiej, JANINKI, którym w tym roku przyświecało hasło: "Jesteśmy aktywni i kreatywni". Impreza połączona była z Dniem Mamy, Dniem Taty oraz z Dniem Dziecka.

W części oficjalnej  pani dyrektor Edyta Kowalska powitała  znamienitych gości: pana wizytatora Wiesława Gruszkę, panią dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Barbarę Pawelec oraz panią przewodniczącą Rady Osiedla Ogrody Hannę Wasik. Rodzinny festyn JANINKI zainaugurował pan Wiesław Gruszka symbolicznym wkopaniem drzewka oraz kapsuły marzeń przedszkolaków. Wszyscy podziwiali wdzięczne  i pełne radości występy dzieci dedykowane rodzicom. Każda grupa oprócz piosenek, wierszyków i pokazów tanecznych, przygotowała laurki i upominki dla swoich mam i tatusiów. Dziewczynki z grupy IV Psotki i Śmieszki: Malwinka Borowska i Oliwka Perchel zaśpiewały piosenkę do tekstu Janiny Porazińskiej pt. "Ta Dorotka". Gościem specjalnym był absolwent Piętnastki – Michał Sienniak, który wykonał trzy utwory muzyczne na saksofon. W namiocie rozstawionym w ogrodzie czekał na dzieci słodki poczęstunek, pyszna lemoniada oraz chłodnik przygotowany przez kucharzy. Dodatkową atrakcją imprezy był pokaz układów fitness w wykonaniu finalistek Mistrzostw Polski Fitness Dzieci i Młodzieży, które na co dzień trenują w klubie Black&White pod kierunkiem pani Joanny Kępy. Ponadto dzieci z przedszkola uczestniczyły w treningu piłki nożnej przeprowadzonym przez trenerów z Akademii Piłkarskiej Kadet.

Warto wspomnieć, że obchody święta patronki placówki trwały cały tydzień. Od poniedziałku odbywały się w przedszkolu różne pokazy i atrakcje dla dzieci.

Najpierw zaprezentowała się grupa Rekonstrukto z pokazem życia i zwyczajów rycerskich w średniowieczu, we wtorek wolontariusze z PG nr 1 przeprowadzili warsztaty uświadamiające dzieciom potrzebę opieki nad bezdomnymi kotkami i pieskami, trzecią atrakcją były zajęcia sportowe grupy Kangura przeprowadzone pod okiem wykwalifikowanych trenerów piłki nożnej, następnie przedszkole odwiedził rolnik, który opowiadał przedszkolakom o swojej pracy oraz pokazał dzieciom nowoczesny traktor z ogromnym pługiem obrotowym. W piątek w godzinach dopołudniowych przedszkolaki obejrzały bajkę pt. "Dary Wróżek" w wykonaniu i interpretacji słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W związku z przygotowaniami do piątkowego finału Janinek, grupa V Biedroneczki odwiedziła Radio Ostrowiec i wraz z panią dyrektor Edytą Kowalską, opowiadała o wydarzeniu. Tegoroczne Janinki obfitowały w liczne ciekawostki, w których przedszkolaki wykazały swoją aktywność i kreatywność. Dzieci mogły wiele się nauczyć, a przede wszystkim efektywnie spędzić czas, nie tylko w przedszkolu, ale też razem z rodzicami.

Tak, to prawda! W piątek 16 listopada 2018r grupa pierwsza z PP 15 Wesołe Misie obchodziła podniosłe święto – pasowanie na przedszkolaka. Dzieci przygotowywane przez panią wychowawczynię Marzenę Dąbrowską niezwykle przejęte w asyście swoich Rodziców, Opiekunów Dziadziusiów, Babć oraz innych przedstawicieli Rodzin, zgromadziły się w sali gimnastycznej. W ceremonii pasowania wzięli udział goście – pani Joanna Pikus, pani Agnieszka Rogalińska i pani Hanna Wasik oraz przedstawiciele lokalnych mediów. Najmłodszym przedszkolakom towarzyszyły dzieci z grupy II Żabki oraz z grupy III Smerfy, które w tym roku od września rozpoczęły naukę w Piętnastce, pod kierunkiem pan wychowawczyń – Barbary Gałązkiewicz oraz Ewy Ziętkowskiej. Dzieci recytowały tematyczne wierszyki i śpiewały piosenki. Uroczystość poprowadziła dyrektor placówki pani Edyta Kowalska, która przywitała bohaterów tego wyjątkowego wydarzenia i w stroju wróżki z zaczarowanym ołówkiem przystrojonym w kokardę, dokonała pasowania czterdzieściorga dzieci. Na pamiątkę przedszkolaki otrzymały jajka – niespodzianki oraz dyplomy, a po części oficjalnej skonsumowały słodkie pączki i soczki owocowe.

Witamy serdecznie nasze drogie i kochane Dzieciaczki w gronie pełnoprawnych przedszkolaków i życzymy im samych radosnych i pięknych chwil w Piętnastce! Niech to wesołe wydarzenie pozostanie w ich pamięci z dzieciństwa.

Edyta Kowalska