Od 22 do 28 kwietnia br. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowe Dni Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto. W tych dniach królował kolor zielony na znak, że wszyscy chcemy, aby nasza planeta była czysta i zielona. Wszystkie grupy posadziły w Zielonym Ogródku rośliny: bratki, stokrotki, rozchodniki, ozdobne trawy. Wesołe Misie posadziły też Drzewko Przyjaźni – wierzbę argentyńską, którą same wyhodowały. Dzieci wspólnie dekorowały sale zajęć, brały udział w zajęciach z zakresu edukacji ekologicznej, muzycznych, plastyczno-technicznych oraz tanecznych.

Przedszkolaki obejrzały spektakl teatralny Kłopoty leśnych krasnali w wykonaniu dzieci z grupy Psotek i Śmieszek. Tego dnia na znak przyjaźni z przyrodą przedszkolaki ze wszystkich grup wykonały ogromny plakat Eko-drzewo wykorzystując surowce wtórne.

Na zakończenie obchodów zebraliśmy się wszyscy w sali rekreacyjnej. Przedszkolaki na szóstkę zdały test "Jak dbać o przyrodę". Aktywnie uczestniczyły w spotkaniu z wróżką Naturą i trzema żywiołami. Świetnie się bawiły biorąc udział w proponowanych przez nią zabawach badawczych. Eksperymentowały z wodą, stworzyły tańczące kolory, poszukiwały wraku zatopionego statku posługując się magnesem, skonstruowały latającą rakietę i helikoptery. Obserwowały i doświadczały powietrza, jego właściwości i zastosowania. Czynny udział dzieci dał im możliwość stawiania hipotez i weryfikowania ich w toku działań.

Ostatniego dnia został również rozstrzygnięty konkurs na EKO – biżuterię, którą to można było podziwiać na specjalnie zorganizowanej wystawie. Uczestnicy otrzymali z rąk Pani dyrektor Grażyny Borkowskiej wspaniałe nagrody i dyplomy:

Gr. I - Maja Kowalska, Maja Pucuła, Zuzia Ślęczek, Kacper Mądry, Jaś Rożek;

Gr. II - Leonek Marguła;

Gr. IV - Wiktoria Barańska, Patrycja Bracha, Wiktoria Sierpień, Bartosz Arras, Ania Kozieł, Ania Kotowska, Ania Michalczyk, Mikołaj  Rożek, Bartosz Kościołek.

W ciągu całego tygodnia wszystkie dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach o tematyce ochrony Ziemi przed zanieczyszczeniami. Podczas cyklu zajęć i zabaw dzieci dowiedziały się jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Zrealizowane zadania wpisane były w edukacyjny projekt ekologiczny, który realizuje przedszkole. Idei praktycznej edukacji ekologicznej przyświecają słowa Konfucjusza: "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż – zapamiętam. Pozwól mi działać, a zrozumiem".

Celem działań było:

• Rozwijanie zainteresowania przyrodą ożywioną i nieożywioną;
  • Wdrażanie do eksperymentowania, obserwowania, poszukiwania odpowiedzi na różne pytania badawcze oraz formułowania wniosków;
  • Uwrażliwianie na piękno otaczającego środowiska przyrodniczego;
  • Kształtowanie postawy proekologicznej;
  • Uczestniczenie w działaniach mających na celu ochronę przyrody.

Inicjatorkami działań ekologiczno – przyrodniczych były  Joanna Guzik i Beata Jaworska we współpracy z dyrekcją, wszystkimi nauczycielkami, personelem administracyjno- obsługowym przedszkola oraz Rodzicami.

Joanna Guzik