Przez odpowiednią literaturę dla dzieci
kształtuje się przyszłego czytelnika,

któremu toruje się drogę do wielkiej poezji,
do literatury klasycznej.

Jan Brzechwa

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Patronem  święta jest Hans Christian Andersen, zostało ustanowione w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników.

W tym roku, w sposób szczególny dbamy o edukację czytelniczą. Biedroneczki wybrały się do biblioteki mieszczącej się w niewielkiej odległości od przedszkola (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Ostrowcu).

Spotkaliśmy  się z ciepłym i życzliwym powitaniem przez pracujące tam panie. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z  magicznym dla nich miejscem. Kilkoro dzieci bywało w bibliotece z rodzicami, jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru. Dzieci pierwszy kontakt z książką, mają bardzo wcześnie, czytają im bliscy najczęściej przed snem. W przedszkolu, nie ma chyba takiego dnia, aby nie wysłuchały wiersza, bajki lub opowiadania.

Wizyta przedszkolaków w bibliotece urozmaicona była wspaniałymi zajęciami z wykorzystaniem kamishibai. Wysłuchały "Bajki o gąsienicy, która zamieniła się w motyla i o tym dlaczego ptaki wiją gniazda", oraz rysowały na kartonie, piachu i kolorowały "kangurka".

Na zakończenie spotkania dzieci obdarowane zostały książeczkami. Wycieczka dostarczyła im wiele informacji, zadowolenia, satysfakcji - były zachwycone.