Za oknami zimowa aura i śnieg, który dzieci uwielbiają. To świetna okazja, aby zażyć z przedszkolakami ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc. Biedroneczki postanowiły, więc wypróbować sanki i ślizgi na górce w przedszkolnym ogrodzie.

Zaopatrzeni w ciepłe rękawiczki, czapki i kurtki udaliśmy się do ogrodu. Tam pojedynczo i parami dzieci zjeżdżały z górki, chodziły po śladach, rzucały śnieżkami do celu, robiły "śnieżne aniołki", wydeptywały lodowe labirynty. Na koniec pobytu na świeżym powietrzu odbyły się wyścigi zaprzęgów.

Ta najpopularniejsza zimowa aktywność zapewniła dzieciom dużą frajdę. W doskonałych humorach Biedroneczki i wróciły do przedszkola, gdzie z dużym apetytem zjadły obiad.

 

20 lutego nasze przedszkole odwiedziła firma Bulle. Jej przedstawiciele pokazali dzieciom, w jaki sposób można bawić się bańkami. Bańki mogą, być małe, duże, można je ze sobą łączyć i rozdzielać; dają się też podrzucać. W bańkach da się zamknąć różne przedmioty, a nawet całe osoby. Mogą być wykonane z różnych materiałów np. specjalnego płynu połączonego z wodą, płynnego lodu, ciepłego powietrza. Goście nauczyli przedszkolaków, jak zrobić bańki za pomocą różnych przedmiotów: słomek, obręczy, a nawet za pomocą dłoni ułożonych w specjalny sposób. Wspaniała zabawa trwała prawie godzinę, a zdobyte w jej czasie wiadomości i umiejętności dzieci wykorzystają podczas kolejnych zajęć w przedszkolu.

 

W miesiącu lutym w naszym przedszkolu dzieci z grupy "Biedronki" uczestniczyły w projekcie medialnym pod hasłem "Wiadomości z przedszkolandii", czyli przedszkolny miesiąc mediów promujących placówkę. Realizując zadania projektu dzieci były na wycieczce w lokalnej telewizji kablowej, gdzie obejrzały studio TV i  wzięły udział  w nagraniu fragmentu programu, uczestniczyły  w zajęciach dydaktycznych podczas, których poznały stare i nowoczesne środki multimedialne, samodzielnie przeprowadzały wywiady z ciekawymi ludźmi, wykonały telewizor z kartonu i wykorzystywały go do zabaw  dowolnych.

Podsumowaniem projektu było zaprezentowanie podjętych działań podczas prezentacji multimedialnej zaprezentowanej rodzicom i zaprzyjaźniony przyjaciołom naszego przedszkola.

Dorota Wróbel

 

Walentynki to dzień wyjątkowy – i mimo, że jest to przede wszystkich święto tych nieco starszych, to nie można zapomnieć o dzieciach, które również mają potrzebę miłości i chcą się nią dzielić z innymi.

Dzień ten upłynął na wesołych zabawach, rozmowach o przyjaźni i miłości. Na koniec "Biedroneczki" wręczyły sobie nawzajem wykonane na zajęciach czerwone serduszka. To był naprawdę wspaniały dzień.

Dorota Wróbel

 

W zakresie żywienia zadaniem przedszkola jest nie tylko racjonalne i regularne żywienia, lecz również wdrażanie dzieci do właściwego, kulturalnego spożywania posiłków. Przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się ładnie siedzieć przy stole, przestrzegać porządku i czystości podczas jedzenia, poprawnie posługiwać się sztućcami, właściwie zachowywać podczas śniadania, obiadu i podwieczorku. Poznają również wyglądy i smaki nowych potraw. Dowiadują się jak niektóre z nich przygotować. Podczas organizacji posiłków "Biedronki" pełnią dyżury, rozkładają sztućce i talerze, sprzątają po posiłkach.

Wszystkie czynności dzieci nie przyswoją sobie od razu, ale ważne jest, aby przedszkolaki próbowały stosować się do obowiązujących zasad i utrwalały je podczas posiłków w domu rodzinnym.

 

Zajęcia otwarte to jedna z form współpracy przedszkola z rodzicami, umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych.

"Biedroneczki" z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej.

Dorota Wróbel

 

W  ostatni czwartek miesiąca "Biedronki" wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej - dla wielu z nich była to pierwsza wizyta. Przedszkolaki zwiedziły placówkę, dowiedziały się od pani Edytki jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki.

Wychodząc przedszkolaki zapewniały, że odwiedzą to ciekawe miejsce razem z rodzicami i wypożyczą ciekawe książeczki.

Dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń, wracały do przedszkola z radością i uśmiechem na twarzach.

Dorota Wróbel

 

26 lutego "Biedroneczki" wzięły udział w warsztatach pszczelarskich. Dzieci poznały wiele ciekawostek dotyczących pszczół, dowiedziały się między innymi, że rój składa się z królowej, robotnic i trutni. Z dużą ciekawością obserwowały pszczoły w przeszklonym ulu, dostrzegając wśród nich królową. Oglądały plastry miodu, wosk i kit pszczeli. Miały okazję zobaczyć i przymierzyć strój pszczelarza oraz dowiedzieć się do czego służy miotełka pszczelarska i podkurzacz. Wszystkie dzieci za udział w zajęciach dostały dyplomy.

Dorota Wróbel