Zajęcie z rodzicami w grupie II "Żabki"

Temat: Mali odkrywcy – eksperymenty w edukacji medialnej (telefony).

Głównymi celami, i zarazem osiągnięciami dzieci w czasie przygotowanego zajęcia były:

• przestrzeganie ustalonych zasad i umów regulujących współdziałanie dzieci,
  • podejmowanie prób wspólnych zabaw i uczestniczenie w nich,
  • wyrażanie swoich myśli, potrzeb, przeżyć w rozmowach z dorosłymi w codziennych sytuacjach,
  • wypowiadanie się dzieci prostymi zdaniami, przeliczanie liczebnikami głównymi i porządkowymi, nazywanie kolorów, wielkości,
  • wykonywanie prostych prac plastycznych,
  • uczestniczenie w zabawach organizowanych przez nauczyciela rozwijających zainteresowania, a także dających dziecku satysfakcję i radość,
  • określanie przydatności poznawanych przedmiotów,
  • podejmowanie samodzielności i aktywności poznawczej pomysłami konstrukcyjnymi i działanie w nowoczesnej technologii.

W czasie zajęcia dzieci siedziały na krzesełkach przed tablicą, na której przypięte były obrazki urządzeń medialnych: komputer, telewizor, aparat fotograficzny, laptop. Pod obrazkami znajdowało się pięć kopert oznaczonych kolorowymi kółeczkami, w których znajdowały się zadania do wykonania przez dzieci w czasie zajęcia. Pierwszym zadaniem było opowiedzenie – co znajduje się na obrazkach przypiętych na tablicy. Nauczycielka wskazywała obrazek dzieci odpowiadały: co to jest, do czego służy, czy dzieci mają w domu takie urządzenia. Dzieci poradziły sobie świetnie. Drugim zadaniem było rozpakowanie paczki i wyjęcie niespodzianki. Niespodzianką były różnorodne telefony: dawne z tarczą do wykręcania numerów( duże stojące), do wciskania numerów na słuchawce (mniejsze stojące) i nowoczesne telefony komórkowe (najbardziej znane). Dzieci były zachwycone,  każde dostało swój telefon i mogło na nim działać, a także opowiadać: do czego służą, jak wyglądają, do kogo dzwonią, kto ma taki telefon? Itp.

Trzecim zadaniem była zabawa przy muzyce i z chustą animacyjną – dzieci zamieniły się w śnieżynki i wirowały w rytm muzyki.

Następnie dzieci poznały telefony alarmowe. Niektórzy już je znali i wiedzieli w jakiej sytuacji należy zadzwonić do policji, pogotowia czy straży pożarnej.

Ostatnim zadaniem było razem z rodzicami wykonać telefon komórkowy – zabawkę z brystolowych prostokątów i nakleić kolorową tapetę. Wszystko się udało, a telefony komórkowe wciąż się cieszą wielką popularnością w czasie zabaw dowolnych.

Zabawy Walentynkowe

Zgodnie z tradycją w grupie Żabek 14 lutego odbyły się zabawy walentynkowe. Dzieci nawzajem przekazywały sobie czerwone serduszka w postaci lizaków, wyciętych papierowych serduszek i zakupionych brokatowych, błyszczących, okazując sobie przyjaźń, miłość, a więc to że się w grupie przedszkolnej bardzo lubią. Nie brakowało też wesołych zabaw przy muzyce. Każde dziecko wykonało również duże, czerwone i ozdobione serduszko dla mamy, taty, babci, dziadka czyli dla osób, które bardzo kochają.

Mali kamerzyści

W czasie trwania realizacji projektu medialnego do naszego przedszkola zaprosiliśmy pana kamerzystę z TVP i kamerami: dawną - dużą i nowoczesną małą. Pan wyjaśnił dzieciom do czego służy kamera, pokazał jak się nią pracuje. Pozwolił dzieciom, aby same popracowały kamerą. Ciekawostek było dużo i oczywiście każde dziecko chciało zostać kamerzystą.