29, 30 listopad i 3 grudnia 2018 r. - te dni były dla dzieci bardzo pracowite, bowiem przygotowały one pierniczki wg tradycyjnej, staropolskiej receptury. Poznały składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa.

Pierwszego dnia -czwartek- potrzebne do zagotowania składniki: miód, cukier, masło umieściliśmy w dużym garnku. Zanieśliśmy go do kuchni prosząc by następnego dnia wcześnie rano Pani Mirusia i Pan Damian- nasi przedszkolni kucharze- zagotowali wszystko dodając przyprawę do piernika, kakao, cynamon, kardamon, goździki. Gdy w piątek wszystko było gotowe zajęliśmy się przygotowaniem ciasta. Dodaliśmy szklankę mleka z sodą, jajka i przesianą mąkę. Długo mieszaliśmy ciasto by wszystkie składniki dobrze się połączyły. Nie była to lekka praca. Gdy uzyskało odpowiednią konsystencję przykryliśmy je lnianą ściereczką i znowu wyruszyliśmy do przedszkolnej kuchni z prośbą by umieścić je w lodówce aż do poniedziałku. Ciasto musi bowiem leżakować kilka dni.

Pierniczki przygotowaliśmy dla naszych gości oraz całej społeczności przedszkola z okazji Dwudniowych Jasełek po Sąsiedzku 2018 r. - to nasz wkład we wspólne świętowanie  Bożego Narodzenia.

Celem zajęć było

• poznanie i kultywowanie polskich tradycji Świąt Bożego Narodzenia - wypieku pierników, spotkań z przyjaciółmi w tym magicznym czasie,
  • wdrażanie do samodzielności w czasie wygniatania i wycinania pierników,
  • tworzenie atmosfery radosnego oczekiwania na święta.

W dniu 10 grudnia 2018 r. Psotki i Śmieszki pojechały do Bajkowej Krainy na spotkanie ze Świętym Mikołajem w Bałtowie.

Całą grupą udaliśmy się w podróż po zimowych atrakcjach Bałtowa – wioski, w której zamieszkał Święty Mikołaj.

Po Bajkowej Krainie oprowadzał nas sympatyczny Pomocnik Mikołaja. Na początku zaprowadził nas do Bajkowego Parku Rozrywki, gdzie czekało na nas wiele atrakcji  m.in. uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych. Dzieci pod opieką Pani Choinki malowały i ozdabiały gipsowe figurki aniołka, które zabrały jako pamiątkę z wycieczki. Skorzystaliśmy również atrakcji na placu zabaw.

Następnie udaliśmy się z wizytą do Wioski Świętego Mikołaja. W bramie przywitała nas Królowa Śniegu, która poczęstowała dzieci cukierkami. Idąc za przewodnikiem mijaliśmy wesołe choinki, bałwanki, zaczarowane drzewo, pocztę Św.  Mikołaja, gotowe do biegu renifery i psotnego liska. W końcu udało nam się dotrzeć do Chaty Świętego Mikołaja, w której było bardzo przytulnie. Śnieżynka i Elf radośnie nas powitali. Opowiadali o pracy  Mikołaja. Po chwili nadeszła wyczekiwana przez wszystkie dzieci część wycieczki, przybył Święty Mikołaj  i obdarował dzieci  słodkimi prezentami. Każdy mógł sobie zrobić zdjęcie z Mikołajem.

Kolejną atrakcją był Lodowy Labirynt. Pomocnik Mikołaja opowiedział znaną baśń o Elzie ilustrowaną fragmentami filmu. Poznaliśmy tam  Olafa, z którym można było się przywitać i zrobić zdjęcie.

W Labiryncie Elfów, Psotki i Śmieszki oglądały zwierzęta, które mieszkają w Wiosce. Na koniec przeszliśmy ścieżką edukacyjną Jura Parku i zobaczyliśmy jak miewają się dinozaury.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w Wyprawie do  Wioski Świętego Mikołaja.

Wizyta w Wiosce świętego Mikołaja przeniosła wszystkich w magiczną atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, dostarczyła wiele emocji, a dzieci wyjechały z niej pełne wrażeń i niesamowitych wspomnień.

Przedszkolaki przejęte i szczęśliwe wróciły do przedszkola. Wszyscy na długo zapamiętają wizytę w Wiosce Mikołaja i wyjątkowe spotkanie z jej mieszkańcami.

Dziękujemy Naszym Wspaniałym Mamusiom za pomoc w czasie wycieczki i jej zorganizowanie.

Legenda o choince

21 grudnia 2018 r. odbyło się Wigilijne spotkanie przy choince, które było zwieńczeniem realizowanego projektu edukacyjnego Poznajemy tradycje Świąt Bożego Narodzenia.

Dzieci przygotowały dla swoich Rodziców przedstawienie pt. "Legenda o choince" i świąteczne upominki. Występ uświetnił Michaś D. grając "Przybieżeli do Betlejem" na keyboardzie. Dzieląc się opłatkiem złożyliśmy sobie gorące, cudowne życzenia, wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Było ciepło, rodzinnie - pięknie.

Na zakończenie dzieci otrzymały od  Rodziców podarunek – świąteczny podwieczorek.