Dnia 02.10.2018 w sali Kina Etiuda odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego w ramach kampanii "Międzynarodowy Dzień bez Przemocy".

Celem konkursu było promowanie wiedzy na temat kampanii społecznej "Międzynarodowy Dzień bez Przemocy", rozbudzenie wrażliwości i refleksji nad problemem przemocy rówieśniczej, szkolnej, domowej oraz rozwijanie umiejętności plastycznych, pomysłowości i kreatywności wśród przedszkolaków.

Dzieci z oddziału V "Biedronki" wystąpiły w części artystycznej oraz wykonały dwa plakaty. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i dyplomy.

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest corocznie czwartego października. W Kościele jest to dzień wspominania świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Dzień ustanowiony jest w celu zmiany zachowania i stosunku ludzi do zwierząt i uświadomienia człowiekowi, że zwierzę jest żywą, czującą istotą, zdolną do odczuwania cierpienia, która również ma swoje prawa. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Biedroneczki wybrały się do sklepu zoologicznego Celem wyprawy była bezpośrednia obserwacja oraz rozwijanie właściwej postawy wobec zwierząt. Pan sprzedawca zapoznał dzieci ze sposobami odżywiania i warunkami podstawowej hodowli zwierząt. Dzieci zobaczyły świnki morskie, chomiki, szczury, różnobarwne gatunki ryb oraz kolorowe papugi.

Pełni nowych wrażeń i informacji wróciliśmy do przedszkola.

"Biedroneczki" wzięły udział w IV grze miejskiej pod hasłem "Wspólne wędrowanie i poznawanie Ostrowca Świętokrzyskiego w 100 rocznicę odzyskania niepodległości" Cele: uczczenie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości; poznanie dziedzictwa kulturowego miasta; odkrywanie miejsc związanych z historią.

"Kto warzywa, owoce i soki spożywa, ten zdrowie wygrywa!"

Warzywa, owoce oraz soki powinny mieć stałe miejsce w diecie dziecka. Przede wszystkim dlatego, że ich codzienne spożywanie pozwala dostarczyć młodemu organizmowi wszystkie cenne składniki odżywcze – w szczególności witaminy, sole mineralne, błonnik czy kwasy organiczne. Zachęcając dzieci do spożywania kiszonej kapusty postanowiłam iż wspólnie ukisimy ją w przedszkolu.

Biedroneczki chętnie przystąpiły do pracy prześcigając się w szatkowaniu kapusty, tarciu marchewki, ubijaniu kapusty w garnku. Następnie naczynie pozostawiliśmy w kąciku przyrody, będziemy  obserwować proces fermentacji. Cierpliwie czekamy, aż kapusta ukiśnie i będzie z niej smaczna surówka.

9 października "Biedroneczki" wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji w Ostrowcu. Policjanci przeprowadzili prelekcję na temat bezpiecznego poruszania się po mieście, przypomnieli numery alarmowe tj. 112 i 997, zachęcali przedszkolaków do jeżdżenia w fotelikach z zapiętymi pasami, zwrócili uwagę o nie zawieranie znajomości z dorosłą osobą nieznaną jak również zachęcali dzieci do noszenia odblasków.

Dziękujemy za cenne wskazówki.

Zielone, czerwone, okrągłe i pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące. Jabłko - pełne witaminek dla chłopczyków i dziewczynek. Wszyscy jabłka chętnie jemy i JABŁUSZKOWY DZIEŃ ŁASUCHA W PIĘTNASTCE ŚWIĘTUJEMY.

"Biedroneczki" do tego święta przygotowywały się już kilka dni wcześniej. Pomagały w przygotowywaniu rekwizytów do tańca, wystroju sali, były rozmowy, zajęcia. Po uroczystym zainaugurowaniu przez panią dyrektor Edytę Kowalską i występie zespołu ,,Szewnianka” dzieci wystąpiły w programie słowno – muzycznym, wzięły udział w quizie, zabawach przy muzyce no i oczywiście w degustacji jabłuszkowych pyszności przygotowanych przez rodziców, takich jak: "jabłuszkowy zawijas, mrugające kwiatuszki "Biedroneczek", bomba witaminowa, renetki w złocistej koszulce, jabłuszka pod cieplutką pierzyną" itd. Było wesoło, zdrowo i smacznie. Dziękujemy rodzicom za przygotowanie smakołyków, kącika do degustacji oraz pomoc podczas świętowania.

Pamiętajmy: "Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie"

Dorota Wróbel

"Każdy z nas może być święty!" – pod takim hasłem odbył się w grupie "Biedronek" BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH.

Spotkanie to było związane z obchodzoną w dniu 1 listopada w Kościele katolickim uroczystością Wszystkich Świętych. W polskiej tradycji to czas zadumy i refleksji nad śmiercią, przemijaniem i życiem wiecznym. "Bal Wszystkich Świętych" to propozycja zabawy, ale z pięknym przesłaniem. Dzieci śpiewały piosenki, tańczyły w parach, kołach i korowodach. Pląsały radośnie i z zaangażowaniem brały udział w konkursach sprawnościowych i tanecznych.

"Bal Wszystkich Świętych" zorganizowany został po raz pierwszy i z pewnością  stanie się on imprezą cykliczną.

Dorota Wróbel

Twórczość plastyczna jest jedną z najważniejszych form działalności dziecka w wieku przedszkolnym. Jego własna twórczość jest źródłem dobrej zabawy, radości, podstawową formą uczenia się oraz zdobywania, wiedzy o otaczającej go rzeczywistości. Udział dziecka w zajęciach plastycznych sprzyja aktywizowaniu myślenia, przyczynia się do rozwoju samodzielności i pomysłowości.

"Biedroneczki", chętnie uczestniczą w zajęciach plastyczno – technicznych.