Realizacja projektu Bezpieczny Przedszkolak

9 października 2018 r. w naszym przedszkolu w grupach IV, V odbyło się spotkanie z policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Ostrowcu Św. Gości powitała dyrektor przedszkola Pani Edyta Kowalska. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu i w czasie zabaw na powietrzu.

Policjanci, w formie praktycznej, przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Zwrócili również uwagę na obowiązek jeżdżenia przez dzieci w specjalnych fotelikach lub podkładkach i obowiązkowym zapinaniu pasów w samochodzie Następnie wytłumaczyli jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci obserwowały  pokaz kierowania ruchem drogowym . Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca policjanta. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności  policyjny lizak oraz kajdanki. Ponad to przedszkolaki miały możliwość posiedzenia za kierownicą policyjnego radiowozu.

Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości.

Policja zwraca się z prośbą do Rodziców i Opiekunów by zadbali o elementy odblaskowe na odzieży dzieci:

"POPRAW SWOJĄ WIDOCZNOŚĆ!

PIESZY PORUSZAJĄCY SIĘ PO DRODZE PO ZMIERZCHU POZA OBSZAREM ZABUDOWANYM JEST OBOWIĄZANY UŻYWAĆ ELEMENTÓW ODBLASKOWYCH W SPOSÓB WIDOCZNY DLA INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU, CHYBA ŻE PORUSZA SIĘ PO DRODZE PRZEZNACZONEJ WYŁĄCZNIE DLA PIESZYCH LUB PO CHODNIKU." (Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. Prawo o ruchu drogowym, art. 11 ust. 4a).

Dzięki takim spotkaniom Policjant będzie kojarzył się uczniom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Przedszkolne tradycje, czyli kiszenie kapusty

Rach, ciach, ciach! Obereczka!
Już kapusty pełna beczka!

Październik to czas kiszenia kapusty na zimę, bez której trudno sobie wyobrazić tradycyjną polską kuchnię. Dzieci z grupy IV na zajęciach przedszkolnych poznały proces powstawania kapusty kiszonej domowym sposobem.  Samodzielnie z dużym zaangażowaniem kroiły liście kapusty, tarły marchewkę, dodawały sól i koper, a na koniec mocno wszystko ubijały w szklanym słoiku. Tak przygotowaną kapustę przechowywaliśmy w chłodnym przedszkolnym pomieszczeniu, a gdy nadszedł odpowiedni czas zjedliśmy ją z apetytem.

Mamy nadzieję, że surówki z kiszonej kapusty będą chętniej spożywane przez naszych wychowanków.

25 października 2018 r. tradycji stało się zadość! W naszym przedszkolu odbył się kolejny Dzień Łasucha. Ta najsmaczniejsza impreza w roku zintegrowała społeczność naszej grupy i całego przedszkola. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowaniu dekoracji: malowały, wyklejały, wycinały, ozdabiały, wybierały najładniejsze elementy; przygotowały program artystyczny, chętnie ćwiczyły tańce, piosenki i wierszyki. Jedna z prezentowanych rymowanek była autorstwa Pani dyrektor Edyty Kowalskiej. W czasie zajęć i zabaw wiele rozmawialiśmy o jesiennych plonach, sposobach ich przechowania, o walorach zdrowotnych owoców i warzyw. Byliśmy, więc gotowi na Dzień Łasucha.

W tym czasie Mamusie, Tatusiowie, Bacie i Dziadkowie, Ciocie i Wujkowie - wszyscy przeczesywali książki, blogi i rodzinne zapiski kulinarne by na ten wyjątkowy dzień przygotować coś wspaniałego.

I udało się!

W przedszkolu zapanowało artystyczno - smakowite, jabłkowe szaleństwo.

To był wspaniały Dzień Łasucha!

Dziękujemy Rodzicom i Rodzinom Naszych Wychowanków pomoc, za wspólnie spędzony czas, łasuchowanie, zabawę, radość i uśmiech.

Link do artykułu w internetowej gazecie ostrowiecnews.pl: http://ostrowiecnews.pl/2018/10/25/dzien-lasucha-jabluszkami/

W Katolickim Zespole Edukacyjnym w Przedszkolu nr 1 Sióstr Rodziny Maryi odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej.

Jury w składzie: Ewa Goworowska, Agnieszka Rożek, Marek Cichosz postanowiło uhonorować Bartusia T. zaszczytnym trzecim miejscem za wykonanie piosenki Polska biało – czerwoni.

Cieszymy się z sukcesu i serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy Mamie Bartusia za pomoc w przygotowaniu do konkursu.

Dzień wcześniej przygotowaliśmy naszą salę na to wydarzenie. Wszyscy rysowali, malowali, wycinali straszne obrazki. Po zakończonej pracy przyozdobiliśmy drzwi, firanki i tablice własnymi wytworami. Marcelek na tą okazję wraz tatusiem przygotowali wspaniałą halloweenową dynię.

Wszystkie dzieci przebrały się z różnego rodzaju czarownice, potwory i wampiry. Gdy wszystkie stanęły w jednej gromadzie mieliśmy wrażenie, że to prawdziwe bestie. Miały przepiękne stroje i umalowane twarze.

Dzieci bawiły się w różne zabawy, były tańce, zawody sportowe, wspólne czarowanie magicznego napoju dobrego humoru a na koniec nastąpił punkt kulminacyjny, w którym mogliśmy nawzajem płatać sobie figle.
Psotki i Śmieszki robiły przy tym sporo hałasu i zamieszania, ale przecież o to chodzi w czasie tego Święta, by dobrze się bawić...

Pod koniec października przed Dniem Wszystkich Świętych, Psotki i Śmieszki wybrały na Cmentarz Wojenny przy ulicy Denkowskiej. Obejrzały pomniki, zapoznając się jednocześnie z ich symboliką.

W atmosferze powagi i skupienia zapaliły znicze na grobach żołnierzy i pomordowanych patriotów z czasów I i II wojny światowej.

To spotkanie - zarówno z polską historią, jak i tradycją obchodzenia tak ważnego dla nas Polaków święta, na pewno pozytywnie wpłynie na postawy patriotyczne naszych wychowanków.

Dziękuję serdecznie Mamom moich wychowanków za pomoc w organizacji wycieczki i zakup zniczy dla każdego dziecka.