Realizacja projektu Bezpieczny Przedszkolak

9 października 2018 r. w naszym przedszkolu w grupach IV, V odbyło się spotkanie z policjantami z Powiatowej Komendy Policji w Ostrowcu Św. Gości powitała dyrektor przedszkola Pani Edyta Kowalska. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu i w czasie zabaw na powietrzu.

Policjanci, w formie praktycznej, przypomnieli podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Zwrócili również uwagę na obowiązek jeżdżenia przez dzieci w specjalnych fotelikach lub podkładkach i obowiązkowym zapinaniu pasów w samochodzie Następnie wytłumaczyli jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia. Dzieci obserwowały  pokaz kierowania ruchem drogowym . Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się jak ważna, odpowiedzialna i niebezpieczna jest praca policjanta. Duże zainteresowanie u dzieci wywołało umundurowanie i wyposażenie policjantów. W szczególności  policyjny lizak oraz kajdanki. Ponad to przedszkolaki miały możliwość posiedzenia za kierownicą policyjnego radiowozu.

Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości.

Policja zwraca się z prośbą do Rodziców i Opiekunów by zadbali o elementy odblaskowe na odzieży dzieci:

"POPRAW SWOJĄ WIDOCZNOŚĆ!

PIESZY PORUSZAJĄCY SIĘ PO DRODZE PO ZMIERZCHU POZA OBSZAREM ZABUDOWANYM JEST OBOWIĄZANY UŻYWAĆ ELEMENTÓW ODBLASKOWYCH W SPOSÓB WIDOCZNY DLA INNYCH UCZESTNIKÓW RUCHU, CHYBA ŻE PORUSZA SIĘ PO DRODZE PRZEZNACZONEJ WYŁĄCZNIE DLA PIESZYCH LUB PO CHODNIKU." (Ustawa z dnia 26 lipca 2013 r. Prawo o ruchu drogowym, art. 11 ust. 4a).

Dzięki takim spotkaniom Policjant będzie kojarzył się uczniom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Beata Jaworska

 

Przedszkolne tradycje, czyli kiszenie kapusty

Rach, ciach, ciach! Obereczka!
Już kapusty pełna beczka!

Październik to czas kiszenia kapusty na zimę, bez której trudno sobie wyobrazić tradycyjną polską kuchnię. Dzieci z grupy IV na zajęciach przedszkolnych poznały proces powstawania kapusty kiszonej domowym sposobem.  Samodzielnie z dużym zaangażowaniem kroiły liście kapusty, tarły marchewkę, dodawały sól i koper, a na koniec mocno wszystko ubijały w szklanym słoiku. Tak przygotowaną kapustę przechowywaliśmy w chłodnym przedszkolnym pomieszczeniu, a gdy nadszedł odpowiedni czas zjedliśmy ją z apetytem.

Mamy nadzieję, że surówki z kiszonej kapusty będą chętniej spożywane przez naszych wychowanków.

Beata Jaworska

 

25 października 2018 r. tradycji stało się zadość! W naszym przedszkolu odbył się kolejny Dzień Łasucha. Ta najsmaczniejsza impreza w roku zintegrowała społeczność naszej grupy i całego przedszkola. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowaniu dekoracji: malowały, wyklejały, wycinały, ozdabiały, wybierały najładniejsze elementy; przygotowały program artystyczny, chętnie ćwiczyły tańce, piosenki i wierszyki. Jedna z prezentowanych rymowanek była autorstwa Pani dyrektor Edyty Kowalskiej. W czasie zajęć i zabaw wiele rozmawialiśmy o jesiennych plonach, sposobach ich przechowania, o walorach zdrowotnych owoców i warzyw. Byliśmy, więc gotowi na Dzień Łasucha.

W tym czasie Mamusie, Tatusiowie, Bacie i Dziadkowie, Ciocie i Wujkowie - wszyscy przeczesywali książki, blogi i rodzinne zapiski kulinarne by na ten wyjątkowy dzień przygotować coś wspaniałego.

I udało się!

W przedszkolu zapanowało artystyczno - smakowite, jabłkowe szaleństwo.
Rolady, rogaliki, naleśniki, ciasta, ciastka i ciasteczka, babki i babeczki, torty, jabłka pieczone, szarlotki, racuszki, jabłka w czekoladzie, karmelu i wiele innych smacznych i zdrowych rarytasów.

To był wspaniały Dzień Łasucha!

Dziękujemy Rodzicom i Rodzinom Naszych Wychowanków pomoc, za wspólnie spędzony czas, łasuchowanie, zabawę, radość i uśmiech.

Beata Jaworska

Link do artykułu w internetowej gazecie ostrowiecnews.pl: http://ostrowiecnews.pl/2018/10/25/dzien-lasucha-jabluszkami/

 

W Katolickim Zespole Edukacyjnym w Przedszkolu nr 1 Sióstr Rodziny Maryi odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej.

Jury w składzie: Ewa Goworowska, Agnieszka Rożek, Marek Cichosz postanowiło uhonorować Bartusia T. zaszczytnym trzecim miejscem za wykonanie piosenki Polska biało – czerwoni.

Cieszymy się z sukcesu i serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy Mamie Bartusia za pomoc w przygotowaniu do konkursu.

 

Dzień wcześniej przygotowaliśmy naszą salę na to wydarzenie. Wszyscy rysowali, malowali, wycinali straszne obrazki. Po zakończonej pracy przyozdobiliśmy drzwi, firanki i tablice własnymi wytworami. Marcelek na tą okazję wraz tatusiem przygotowali wspaniałą halloweenową dynię.

Wszystkie dzieci przebrały się z różnego rodzaju czarownice, potwory i wampiry. Gdy wszystkie stanęły w jednej gromadzie mieliśmy wrażenie, że to prawdziwe bestie. Miały przepiękne stroje i umalowane twarze.

Dzieci bawiły się w różne zabawy, były tańce, zawody sportowe, wspólne czarowanie magicznego napoju dobrego humoru a na koniec nastąpił punkt kulminacyjny, w którym mogliśmy nawzajem płatać sobie figle.
Psotki i Śmieszki robiły przy tym sporo hałasu i zamieszania, ale przecież o to chodzi w czasie tego Święta, by dobrze się bawić...

 

Pod koniec października przed Dniem Wszystkich Świętych, Psotki i Śmieszki wybrały na Cmentarz Wojenny przy ulicy Denkowskiej. Obejrzały pomniki, zapoznając się jednocześnie z ich symboliką.

W atmosferze powagi i skupienia zapaliły znicze na grobach żołnierzy i pomordowanych patriotów z czasów I i II wojny światowej.

To spotkanie - zarówno z polską historią, jak i tradycją obchodzenia tak ważnego dla nas Polaków święta, na pewno pozytywnie wpłynie na postawy patriotyczne naszych wychowanków.

Dziękuję serdecznie Mamom moich wychowanków za pomoc w organizacji wycieczki i zakup zniczy dla każdego dziecka.

Beata Jaworska